Ön dohányzik? Ne várja meg a tüdődaganatot, szokjon le előtte!
2023.01.22
Szomorú élményem van. Az elmúlt időszakban négy kedves páciensemnél diagnosztizáltunk tüdődaganatot.
Mindnyájuk éveken keresztül, rendszeresen dohányoztak, átlagosan naponta 1 dobozzal.
Döntöttek.
Azon pácienseimnél, akiknél kiderült a tüdődaganat, 100%-ban leszoktak másnappal a dohányzásról.
Miért nem lehet ezt a leszokási arányt a diagnózis előtt látni?
Nem fáj eléggé a probléma.
Gyors, átmeneti öröm a napok túléléséhez.
Miért nem lehet egy másik, jó szokást találni a dohányzás helyett?
Üzemorvosi vizsgálatok során rendszeresen megkérdezem a munkavállalókat a dohányzási szokásaikról.
Ön dohányzik? Igen. Miért?
Megnyugtat. Stressz levezetés. Én idő. Szeretem. Jól esik. Hozzászoktam.
Utoljára egy étterem dolgozóit kérdeztem a Miértről és megdöbbentő válaszokat kaptam:
Képzelje el Doktor Úr, ennyi szabadidőm van a 14 óra alatt.
Képzelje el Doktor Úr, igazából nem is szeretek annyira cigizni, de ha a másik kimehet 10x szusszanni pár percre, akkor én is azt mondom, hogy rágyújtok és legalább pihenek addig is.
Ilyenkor két gondolat járt a fejembe.
Az egyik a főnökkel kapcsolatban. Vajon ő ezt tudja? Nem lenne erre más megoldás? És igazából a dohányos munkavállaló nem is csak a 10x 5 percre esik ki a munkából, hanem a dohányzás előtti időszakban is már arra gondol, mikor mehet ki, rástresszel ha még nem tudott kimenni, a fókuszáltság és a teljesítmény rovására mehet.
A másik gondolatomat javasoltam a munkavállalóknak. Menjen ki egyedül "dohányozni", csak ne gyújtson rá. Vagy ezt próbálta már? - kérdeztem. Az egyik dolgozó elmondta, hogy igen: egyszer. Jól esett az is.
Akkor már is van egy jó megoldásunk az én időre. Reméljük a főnök is mond majd még párat.
Mindenkinek van egy miértje.
Az esetek túlnyomó többségében van egy mélyebb miért is. Egy fájdalma, egy sebe. Amire a dohányzást használja sebtapaszként. Tűzoltásként. Tüneti terápiaként.
Az igazi orvoslás az okozati terápiáról szól.
Hosszas beszélgetések után mindig kiderül mi a fájdalom. Gyermekkori trauma, szeretethiány, elmagányosodás, bántalmazó párkapcsolat, stresszes munkahely, utálatos főnök és még sorolhatnánk.
Ezeket kell megoldani. Az okot. Amikor kibeszéljük, feldolgozzuk a traumát, jobb munkahelyre váltunk, kivesszük a stressz forrását az életünkből, megoldjuk a párkapcsolati és családi problémákat, nyugodtabbakká válunk, kiegyensúlyozottabbak leszünk, a sebeink regenerálódnak, begyógyulnak és nem lesz szükség sebtapaszra. Nem lesz szükség dohányzásra. Ilyenkor egy határozott döntéssel végleg leszokhat a dohányzásról és visszanyerheti egészségét!
Ha a valódi okot nem gyógyítjuk meg, hamarosan újra dohányozni fog.
Próbált már leszokni? Többször is? Mindig vissza szokott?
Mert a valódi problémát nem oldotta meg!
És lehetnek majd hiánytünetei is a leszokás első heteiben, ez legyen a legnagyobb problémája az életben. Ennek az oka, hogy a nikotinhoz kőkeményen hozzá lehet szokni.
Ezt ki kell bírni.
Miért?
Mert ha évtizedeken át dohányzik, sokkal komolyabb problémái, tünetei lesznek.
40 féle daganat közül is kialakulhat néhány, nem csak ilyen 1-2 hetes hiánytünetecske.
Büszke vagyok édesanyámra, aki 25 év után végleg leszokott a dohányzásról. Napi 1 doboz cigaretta. Nem kevés. Nem olcsó. Nagy függőség. Elkezdett sportolni. Megoldotta a miérteket. A nikotin elvonási tünetekre pedig nikotin tapaszt használt néhány hétig, amivel nagymértékben tudta csökkenteni a kellemetlen tüneteket.
Ezeket javasolja Önnek is, ha szeretne leszokni a dohányzásról.
És most jól van. Nagyon jól. Még időben változtatott.
Ne várja meg a tüdődaganatot, szokjon le előtte a dohányzásról.
3 leszokási mintát láttam eddig a praxisomban, különböző sikerességekkel.
Fokozatosan csökkentette az adagot. Előre kiporciózta, naponta 1 szállal csökkentve a napi cigaretták számát. - kevesen választották ezt, a nikotin elvonási tünetek kisebbek, de kevesen tudták betartani ezt a 15-30 napos folyamatot, attól függően, ki hány szál cigaretta csökkentéséről indult.
Eldöntötte, másnap letette. 1-2 hét sokaknak nehéz volt. Új szokásokat kellett keresni a "szertartások helyett". Nikotintapasszal sokan kiegészítették a leszokást néhány hétig. Ez volt a leghatékonyabb. A mélyebb miértek megoldásával, minimális volt a visszaszokás.
Tüdődaganatot diagnosztizáltunk. Elmúlt 1 évben. 4 páciensből 4 leszokott másnap a dohányzásról. Öröm, hogy leszoktak, csak mennyivel jobb lenne, ha nem várnánk meg a tüdődaganatot egy ilyen döntéshez.
A dohányzás bizonyítottan rákkeltő, közel 40 különböző típusú daganat kialakulásában szerepel elsődleges oki tényezőként. Bizonyítottan átlagosan 10 évvel kevesebbet élnek a rendszeresen dohányzók. Így is mondhatjuk: 10 évvel kevesebb idejük lesz a családtagjaikkal, gyermekeikkel, unokáikkal, barátaikkal az élményszerzésre....Hajlamosabbak egyéb tüdőbetegségek, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegségek korábbi kialakulására.
Gyakori kérdés az e-cigaretta. Egészségkárosító-e?
Az Egészségügyi Világszervezet 2021-ben egyértelművé tette állásfoglalását, hogy nem biztonságosak, egészségkárosítóak, nem javasoltak a dohányzás leszokására.
Ha egy pici esélye is van arra, hogy károsítja az egészségét, miért kockáztat?
A fájdalmat, a problémát ne egy másik problémás eszközzel próbáljuk kezelni. A problémát megoldani kell jó családi és baráti kapcsolatokkal, pszichológussal, olyan tevékenységekkel, amelyek kikapcsolnak minket, feltöltenek.